УМОВИ РОЗМІЩЕННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ АВТОМАТИЧНОЇ ЛІНІЇ ДЛЯ ВІДКАЧУВАННЯ МЕДУ

УМОВИ РОЗМІЩЕННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ АВТОМАТИЧНОЇ ЛІНІЇ ДЛЯ ВІДКАЧУВАННЯ МЕДУ

УМОВИ РОЗМІЩЕННЯ ТА ЕКСПЛУАТАЦІЇ АВТОМАТИЧНОЇ ЛІНІЇ ДЛЯ ВІДКАЧУВАННЯ МЕДУ


Мало не щодня отримую дзвінки по обладнанню для пасік 300+. І відразу задаю питання, на якій рамці пасіка, з яким обладнанням працюєте, в якому регіоні і які плани. В ході розмови виявляється що в більшості нема приміщення, нема розуміння технологічності процесу (мова про відкачування меду) і нема сформованих планів на кілька років вперед, що й не дивно... Перед встановленням обладнання, необхідно проконсультуватися зі спеціалістом або самому прорахувати маршрут вантажів, продуктивність обладнання, накопичення сировини та готової продукції, навантаження на руки, ноги, механізми, кількість робітників та їхні фізіологічні потреби і т.д. Адже правильна організація робочого місця економить 15-25 % робочого часу! Для розрахунку базових приміщень для отримання меду візьмемо за основу кількість продукції (корпусів, рамок), які можна доставити протягом дня на базу. Найбільша продуктивність досягається при певній спеціалізації працівників, тобто коли відбір, доставку корпусів виконує одна бригада, а відкачування – друга. Робота виконується конвеєром, безперервно. При цьому на пасіці буде працювати пасічник, а з обладнанням - оператор.


1. Приміщення для розвантаження

Для розвантаження бажано мати окреме приміщення, здатне прийняти дводенний запас продукції. Потрібне зручне місце для під’їзду транспорту, гаражні ворота, бетонна гладка підлога, можливість підігріву і широкі двері до цеху відкачки меду. Корпуси назад не повинні повертатися! Зворотний рух створить тісноту і безлад.

Обов’язково мати засоби транспортування корпусів транспортування корпусів – піддони, ручні та гідравлічні візки. Корпуси не можна піднімати вище 1,5 метра! Площа приміщення враховує проходи, зону доступу до дверей та приладів освітлення та обігріву. При наявності системи обігріву не ставити корпуси впритул до стін. Приміщення має бути захищене від перегріву сонцем. Вікна (при наявності) обладнані "шлюзом" для зльоту бджіл. Краще коли приміщення темне і герметичне для комах і шкідників.


2. Приміщення для відкачування

Приміщення для відкачування меду (цех) умовно ділиться на три частини: Підготовча, Робоча, Сортувальна.


Підготовча частина приміщення

Підготовча частина має бути розташована розташована впритул до розвантажувального приміщення та мати широкі двері. Завозити корпуси необхідно партіями. Мінімальна партія на час роботи до "перекуру". Максимальна - по площі, але не більш ніж 5м від робочого місця. І в кількості що не буде охолоджуватися (змінювати температуру) і заважати проходу. Звертаю увагу на температуру, бо більшість автоматів обрізки налаштовуються на початку робочої зміни при певній температурі і не повинні перелаштовуватись під час роботи. На підготовчій дільниці розміщуються розміщуються 1-2 піддони для сортування рамок, це обов’язкова операція! Рамки краще готувати до машинної обрізки, відбираючи зламані, деформовані, з пергою, закристалізованим медом, недобудовані та вощину. Сортування можна проводити одночасно з загрузкою автоматичної обрізки, але тоді корпуси з різними рамками повинні знаходитись "під руками", а це заважатиме роботі і захаращує робоче місце.


Робоча частина приміщення

Робоча частина включає обладнання для обрізки рамок, накопичувач рамок, медогонку і накопичувач відкачаних рамок. Додаткове обладнання - ємність для забрусу або шнек, ємність для фільтрації меду (для горизонтальної медогонки), насос, бак -відстійник або місце під бочки. Обов’язкова умова – рівна тверда долівка, щоб правильно виставити агрегати та запобігти їх "танцям" під час роботи. А також має бути можливість помити та почистити агрегати, адже робота у нас періодична і сезонна. Продуктивність всіх агрегатів повинна бути повинна бути однакова. Це велика проблема зростання! Медогонка відстає від обрізки, накопичувач не вміщає обрізані рамки, насос не перекачує і т.д. Крім того максимальний темп роботи збільшує кількість браку і втомлює працівників, що веде до травматизму.

Для розрахунку продуктивності обладнання, краще брати мінімальну цифру продуктивності, що вказана в інструкції. Адже продуктивність обладнання вказується при безперервній роботі в ідеальних умовах, що неможливо з урахуванням вимушених зупинок та переміщення корпусів.

Ми вказуємо мінімальну продуктивність лінії - 2 рамки за хвилину.

Алк рахуємо: 2 × 60 × 8 = 960 рамок × 2 кг (рутівська рамка)=1920 кг

Тобто 2 тони за 8 годин роботи. 960 рамок це 96 корпусів, які потрібно відібрати, завантажити і довезти по наших дорогах. Працює дві людини. Причому двоє – це мінімальна кількість і максимальна продуктивність, коли один стоїть на обрізці, другий на медогонці ів паузах між загрузками переставляють корпуси чи тасують рамки. Маршрути двох чоловік не перетинаються, при потребі є кому допомогти і підстрахувати на випадок неприємностей.


Сортувальна частина приміщення

Сортувальна частина приміщення призначена для відкачаних корпусів, тари з медом, вибракуваних та відібраних рамок, обладнання для транспортування. Обладнання для транспортування має знаходитись в окремій зоні. До нього входить: бочковіз, гідравлічний чи ручний візок, додаткові піддони та корпуси, ваги (в кінці конвеєра). Оскільки йде сортування рамок, то корпусів і піддонів потрібно більше ніж завезено з медом. Для передачі пустих корпусів, дуже зручно вздовж лінії використовувати похилі ролети, розміщені впритул до стіни. Зберігати відкачані корпуси та рамки в робочому приміщенні тривалий час не можна. Це і санітарні вимоги, і звільнення площі, і міль. Найкраще коли з цеху є 2 або 3 виходи до підсобних приміщень, а саме - сотосховища, складу готової продукції і на вихід під завантаження на машину корпусів, рамок, меду.


Сотосховище для великих пасік обов’язкове, обладнане кондиціонером, температура не вище 13 градусів (міль живе, але не розмножується).

Приміщення для меду (склад готової продукції) не повинне прогріватись сонцем. Ця інформація, отримана за 3 роки, не є беззаперечною. Так само як і використання лінії для відкачування меду не є найкращим варіантом для більшості наших пасік, але це необхідний етап розвитку нашої галузі.